Fotbalisté z Dívčic zavzpomínali na duchovního otce svého klubu
Fotbalisté z Dívčic na Českobudějovicku vzpomínali v sobotu 10. srpna na Václava Kuráže, jednoho ze zakladatelů místního klubu a muže, který venkovskému fotbalu zasvětil celý svůj život. Patnáctého ročníku memoriálu, nesoucího jeho jméno, se na hřišti v Dubenci, místní části Dívčic, zúčastnily čtyři fotbalové týmy.
Turnaj, zařazený na program letošního Oranžového roku v okolí Jaderné elektrárny Temelín, se odehrál tradičně s podporou energetické Skupiny ČEZ.
„Memoriál Václava Kuráže je nejen vzpomínkou na člověka, který se významně zasloužil o rozkvět fotbalu v Dívčicích, ale i připomínkou významu fotbalu pro život na venkově obecně. Dříve procházely týmem celé generace místních obyvatel, dnes ani nesestavíme mládežnický celek. Zájem upadá,“ uvedl předseda TJ Mír Dívčice Pavel Voves.
Na vesnicích bylo běžné, že fotbal hrával syn, jeho otec a ještě před tím jejich děda. V TJ Mír působil už od přípravky například také dnešní předseda klubu Pavel Voves, starosta Dívčic Miroslav Stulík či syn Václava Kuráže, Václav. „Fotbal hrál otec i oba jeho bratři. Hrál jsem samozřejmě i já. Bohužel jsem musel kvůli úrazu skončit, moji vrstevníci ovšem vesměs pokračují dosud,“ poznamenal Václav Kuráž ml.
Příčinou odlivu mladých hráčů je mimo jiné problém s financování klubů hrající nižší soutěže. „Fotbalová asociace České republiky (FAČR), dříve Českomoravský fotbalový svaz (ČMFS) svazuje celky v nejnižších soutěžích různými nařízeními a pravidly, vybere příspěvky a část z nich vrátí zpět. To je vše. Příspěvky na mládež jsou pasé, protože je řada klubů nedá dohromady. My se místní fotbal samozřejmě snažíme podporovat, ale možnosti obecní kasy jsou omezené,“ konstatoval Stulík.
Permanentní problém s prostředky na zajištění chodu klubu potvrdil i Voves, který je bez nadsázky dívčickým Pepou Hnátkem. Stará se o finance, pečuje o trávník a bezvadně udržovaný areál fotbalového hřiště v Dubenci, lajnuje hřiště, shání hráče, nafukuje míče a mezitím co přemlouvá sponzory, pere jeho manželka dresy pro celé mužstvo. Vše samozřejmě po práci ve volném čase.
„Bez sponzorů bychom se neobešli, proto jsme samozřejmě vděčni za pravidelnou podporu této akce ze strany temelínské elektrárny,“ zdůraznil Voves.
Vítězem sobotního XV. ročníku Memoriálu Václava Kuráže v Dívčicích – Dubenci se stal místní celek TJ Mír Dívčice před druhým TJ Slavoj Protivín B a třetí Starou gardou Dívčice. Poslední, čtvrtou příčku, obsadil Praktic FC Pištín.
Fotbalový klub TJ Mír Dívčice byl založený v roce 1961. V letech 1962 - 1966 byly svépomocí postaveny šatny a sociální zařízení. V roce 1979 se staví nové šatny a původní se přestavují na pokladnu a sklad materiálu. Na výstavbě se podíleli zdarma všichni funkcionáři, hráči i fandové klubu. V období let 1995 - 1996 dochází k poslední modernizaci šaten a odvodnění trávníku za hlavní finanční podpory obce Dívčice. Toto nové zázemí se sociálním zařízením slouží až do dnešní doby. Od založení klubu do roku 1993/1994 se mužstvo pohybovalo v mistrovských soutěžích III. třídy až okresního přeboru na Českobudějovicku. V sezónách 1994 - 1997 hraje TJ Mír přebor Jihočeského kraje. V roce 1997/98 zažívá malý vesnický klub největšího úspěchu, když postupuje do divize, kde setrvá dvě sezóny. V roce 1999 dochází k fúzi s SK České Budějovice. Od této doby hraje TJ Mír okresní soutěž III. třídu.
Obec Dívčice, která zahrnuje místně odloučené části Dívčice ves a Dívčice nádraží, Zbudov, Novosedly, Českou Lhotu a Dubenec, leží přibližně osmadvacet kilometrů severozápadně od Českých Budějovic V současné době má 560 stálých obyvatel.
Dívčicko, představující rozhodující část rozlohy takzvaných Zbudovských blat, bylo v dávné minulosti močálovitým územím na rozhraní kmenových zájmů starých Doudlebů a Netoliců. Po svém osídlení v 11. století byla Blata postupně hospodářsky využívána a kultivována na dnešní pastviny, pole a rybníky. Jednou z nejvýznamnějších kulturních a společenských akcí v oblasti Blat jsou vždy koncem června tradiční Kubatovy slavnosti.