Za zpoždění výstavby D3 může Regionální akademie Jč. kraje...
Regionální fotbalová akademie Jihočeského kraje pro talentovanou mládež z jihu Čech začala v Českých Budějovicích fungovat letos od září a připravuje se v ní přes čtyřicet hráčů. „Od jejího vzniku slyším, jak za vše špatné v klubech FC Písek a FC MAS Táborsko může RFA Jč. kraje. V létě za přestupy hráčů do SK Dynamo ČB, nyní za špatné umístění U14 FC MAS Táborsko a tak dále,“ říká na úvod šéftrenér Regionální fotbalové akademie Tomáš Maruška.
V předvolební kampani do krajských voleb jsem byl připraven si přečíst, že RFA Jč. kraje může snad i za zpoždění výstavby D3 a výstřely polopravd a překroucených informací jsem chápal v daném kontextu. Nyní však reakci klubu FC MAS Táborsko absolutně nechápu. Jak může za špatné výsledky kategorie U14 RFA Jč. kraje, když z jejich řad je v RFA Jč. kraje jeden hráč? A to ještě pouze brankář v kategorii U15.
Fakta:
- Po celé ČR FAČR zakládá Regionální fotbalové akademie, protože kluby nechtějí nebo nejsou schopni nabídnout talentovaným hráčům žákovského věku maximální a kvalitní podmínky pro jejich rozvoj s ohledem na důraz Základního vzdělání.
- RFA Jč. kraje je založena a vedena FAČR ve spolupráci s Jihočeským krajem a Statutárním městem ČB. Nejedná se tedy o akademii Karla Poborského nebo Jihočeskou fotbalovou akademii (jiné instituce). RFA Jč. kraje je určena pro hráče Jihočeského kraje kategorie starších žáků U14, U15, tedy pro žáky 7., 8. a 9. třídy základních škol.
- Do RFA Jč. kraje se nepřestupuje! Pouze vytváří maximální a profesionální podmínky pro rozvoj hráče bez ohledu na klubovou příslušnost. Je nám jedno, za jaký klub daný hráč hraje. Činnost RFA je během školní výuky od pondělí 6:00 do pátku 12:00 hod. Následně se vrací hráč do svého klubu a hraje za svůj mateřský klub.
Pokud chtějí hráči mezi jakýmikoliv kluby přestupovat, je to v režii dohody či nedohody mezi danými kluby a RFA nemá sebemenší možnost, ani právo do přestupů zasahovat.
- Účast v RFA Jč. kraje je dobrovolná a dle rozhodnutí hráče a rodičů. Pro rok 2016/2017 byla nabídnuta účast v RFA Jč. kraje celkem 13 hráčů FC MAS Táborsko. Díky přístupu daného klubu k RFA Jč. kraje přijal účast pouze jeden hráč. Několik hráčů odmítlo účast, několik hráčů se nejdříve přihlásilo a následně svou účast v RFA Jč. kraje odvolalo. Na základě toho jsme dali šanci dalším hráčům Jihočeského kraje, kteří účast rádi přijali.
- Činnost RFA je zároveň i pro hráče U12 a U13 na okresní úrovni a to nejen v Českých Budějovicích. Pořádáme pravidelně každou středu trénink pro hráče kategorie mladších žáků v okresech Jihočeského kraje z důvodu zkvalitnění sportovní přípravy hráčů Jihočeského kraje.
Stalo se doslova koloritem schovávat svou „neschopnost“ či poločinnost ve výchově svých hráčů, nebo dokonce nekoncepční činnost klubů v rámci ČR ve výchově hráčů za problém se vznikem Regionálních fotbalových akademií. Na tento fakt nás vyspělé Evropské země ve výchově mladých hráčů, kde RFA založily cca před 10 lety (Francie, Belgie, Španělsko, Rakousko, Dánsko...), upozorňovaly, ale přiznám se, že jsem to nečekal v takové míře a agresivitě.
Ano, jsem si vědom, že klubům Regionální fotbalové akademie vadí. Zvýšili jsme standard výchovy mladých hráčů a vytvořili tímto na kluby tlak, jak se má s mládeží pracovat. To může klubům vadit. To je pravda.
Aby se nejlepší mohli zlepšovat a nezapadli do průměru, musí se od žákovského věku konfrontovat s nejlepšími a mít pro svůj rozvoj patřičné podmínky. Jen díky tomu mohou zvyšovat svůj výkon a rozvíjet svou osobnost.
V podstatě jediné co přiznáváme je fakt, že parciální problém RFA Jč. kraje svým založením učinila klubu SK Dynamo ČB a FC Písek ve smyslu fungování sportovních tříd, které běží paralelně. O dané problematice a výsledcích RFA Jč. kraje za dobu své činnosti, které jsou již nyní velmi patrné a významné, budu informovat v dalším článku. Pochopil jsem, že správně informovat veřejnost je nutné a žádoucí," uzavřel Mgr. Tomáš Maruška, šéftrenér Regionální fotbalové akademie Jihočeského kraje.