- Jihočeský fotbal
- Historie
- Před 125 roky byl založen Sportovní klub České Budějovice. Třetí nejstarší tým první ligy
Před 125 roky byl založen Sportovní klub České Budějovice. Třetí nejstarší tým první ligy
Organizované počátky pestré fotbalové historie v jihočeské metropoli se posunuly o pár let dozadu. Přesně 2. března 1900 byl založen Sportovní klub Č. Budějovice. K významné události došlo v českobudějovické Besedě, která byla centrem všeho dění ve městě a vzniklo v ní několik českých spolků a sdružení. Nicméně fotbaloví průkopníci ustanovili první klub ve městě již v roce 1899.
Kořeny organizovaného budějovického fotbalu v době Rakousko-Uherské monarchie sahají na úplný začátek minulého století, jak objevili autoři knihy Zlaté okamžiky českobudějovického fotbalu v roce 2017.
První zmínky o zdejší kopané spadají do roku 1898, kdy Josef Ašenbryl, jeden z průkopníků sportu ve městě a člen Sokola, koupil v Praze míč a přivezl jej mezi kamarády ze stolní společnosti Jen do toho, která se scházela v restauraci u Volbrechtů a holdovala převážně cyklistice. Rázem byla její činnost rozšířena i o fotbal. Poprvé se pod Černou věží kopalo do míče již dva roky před koncem 19. století.
Soupeřů na jihu Čech nebylo a tak v rámci Sportovního kroužku, který přičiněním člena SK Slavia Praha založili v září 1899 a honosně nazvali Cercle footballový (fotbalový kroužek), hráli mezi sebou v zahradě Českého akciového pivovaru, dnešního Budvaru. První klub ale neměl dlouhého trvání a ani se po něm nezachovaly žádné další zprávy.
Sotva skončila zima, fotbaloví průkopníci se znovu přihlásili o slovo. Jak se píše v dobovém tisku, k založení prvního organizovaného fotbalového mužstva ve městě došlo již 2. března 1900. V tento památný den vznikl Sportovní klub České Budějovice. Až o rok později byl ustaven Český svaz footballový (ČSF).
O události informovaly hned dvoje místní noviny. „Přátelům sportu a sportumilovnému obecenstvu v Č. Budějovicích můžeme dnes sděliti, že také v městě našem sestoupilo se několik činitelů ve společnost, která obrala si za účel založiti „Sportovní klub Č. Budějovice“ co středisko všech přátel sportu i míní pěstovati sporty v širším smyslu ve všech odrůdách jako kopanou, lawn tennis, běh, šerm atd. Následkem toho svolána na pátek dne 2. t.m. schůze interesentů do Besedy, která byla velice četně navštívena a přijmula jednohlasně předložené návrhy a podjala se vypracování a zadání stanov dle vzoru pražské Slavie, s kteroužto prací již započato.“
V čele nového klubu stál hlavní iniciátor, sportsmen a člen Sokola Josef Ašenbryl. Přihlášky přijímal v Krajinské ulici, v prodejně svého švagra Alberta Čížka, který také propadl fotbalu a činovníkem SK byl ještě v roce 1948.
Výbor nově utvořeného klubu tvořili členové Engel, Hasenedl, Chott, Bed. Kott, Procházka a Šílený. Zájem veřejnosti byl veliký. „Vzhledem na velice dlouhou řadu přihlášených pánů ke kopané usneseno, touto ihned začíti a do té doby, než zřízeno bude vlastní hříště, cvičiti každou neděli a svátek od 3 hod. odp. v zahradě Českého akciového pivovaru, kam se veškeří zájemci a přátelé sportu zvou.“
Činnost Sportovního klubu byla sice po nějakém čase intenzivního trénování a hraním na dvě v pivovarské zahradě na čas přerušena, na vlastní hřiště si musel klub počkat dlouhých dvacet let, ale je nezpochybnitelné, že České Budějovice, jako jedno z prvních měst českého venkova, žily novým sportem už na přelomu 19. a 20. století a že se tu začal organizovat již v roce 1900.
Budějovice se řadí mezi první místa v Čechách, kde v zemích Koruny české pramálo oblíbená kopaná psala úvodní kapitoly. Vedle Loučeně, kam ji přivedl syn knížete Thurn Taxise, studující v Anglii, a také Prahy, Českého Brodu, Klatov, Chrudimi, Kolína či Nymburku.
Dynamo oficiálně přešlo k letopočtu založení 1900 v březnu 2023 a ostaršilo se o pět let. Po Slavii Praha (1892) a Spartě Praha (1893) jsou České Budějovice třetím nejstarším klubem, který aktuálně působí v nejvyšší soutěži.