Omluvím se z fotbalů, abych měl víkend volný, prozrazuje jubilant Jiří Kureš
České Budějovice – Významné životní jubileum oslavil dlouholetý fotbalový funkcionář a odborník na pravidla fotbalu a vzdělávání rozhodčích Jiří Kureš.
Začátkem týdne jsme jubilanta zastihli na semináři u sousedů v Rakousku, kde se právě věnoval školení rozhodčích. Fotbalová sezóna se rozjela naplno a oslavenec se tedy rozhodně nenudí. Když není na školení, dělá delegáta na utkáních první a druhé fotbalové ligy.
Víkendy má Kureš obsazené, kulaté výročí ale bere s plnou vážností. Vždyť sedmdesátiny člověk slaví jednou za život a to se nemůže nechat jen tak. Na velikonoční víkend proto chystá oslavu. „Někteří říkají, že v tomto věku už není moc co slavit, ale velká rodinná oslava bude. Pozvu taky pár přátel. Omluvím se i z fotbalů, abych měl víkend volný,“ ujišťuje Jiří Kureš, že životní jubileum řádně oslaví.
Svůj život zasvětil fotbalu. Již devatenáct let je předsedou Pravidlové komise Fotbalové asociace České republiky, vydává pravidla fotbalu a aktualizuje změny pravidel FIFA do celého fotbalového hnutí. Svou práci Jiří Kureš miluje a dokáže o ní zasvěceně vyprávět. Třeba o tolik diskutovaném VAR. Kureš připomíná, že u nás v Čechách se VAR využívá od konce roku 2018, a ne každý ví, že Česká republika je v pořadí jedenáctou zemí na světě, která video asistenci rozhodčího začala využívat. „Nebyli jsme sice první, ale pro český fotbal to byl v tom mezinárodním měřítku docela velký úspěch. Pořád se to vyvíjí, a i když nám finanční možnosti neumožňují využívat VAR v takovém rozsahu, jako je tomu ve vyspělejších zemích, chybovost rozhodčích se určitě snížila. Nic není dokonalé, smysl to ale má,“ říká o implementaci VAR do českého fotbalu Kureš.
Dovedl by si například představit zrušení ofsajdů, o čemž se také hodně diskutuje? Mnozí odborníci by byli pro, tak jednoduché to ale podle Jiřího Kureše není. Muž, který je v čele Pravidlové komise už dvacet let, si ani nemyslí, že by zrušení ofsajdu hře prospělo. Nebyl by například prostor pro typickou českou uličku. „Jistě, ofsajd svým způsobem fotbalu škodí, protože ruší góly, které už padly. Někteří by ofsajd nejraději zrušili, a taky se to na mládežnických turnajích zkoušelo. Ukázalo se však, že pro samotnou hru to není přínosem. Trenéři tomu přizpůsobovali taktiku, obránci hráli na útočníky přísnou osobní obranu tělo na tělo a odpadly tak náběhy do volného prostoru. Aktivního zapojení do hry ubylo,“ vysvětluje Jiří Kureš, proč zrušení ofsajdu nepadlo v praxi na úrodnou půdu. Sám by však nejraději změnil pravidlo o hraní rukou, které je podle jeho názoru ze všech fotbalových pravidel nejsložitější.
Mezi další Kurešovy činnosti patří školení fotbalových novinářů a komentátorů. Pro radu za ním chodí Jaromír Bosák a další komentátoři fotbalových přenosů. „Změny pravidel se dělají každý rok. Je třeba informovat i televizní komentátory, aby měli o nových pravidlech přehled a byli při komentování objektivní. Proto spolupracuji s Českou televizí a pravidelně pomáhám při školení komentátorů,“ popisuje svou práci Jiří Kureš.
Fotbalová pravidla jsou nesmírně složitá, mění se a celoživotní vzdělávání je nutností. Jiří Kureš však myslí i na svou tělesnou schránku a snaží se udržovat v kondici. Už tři roky je aktivně zapojený ve Sportovní lize seniorů a v loňském roce se dokonce stal vítězem Jihočeského kraje. „Je to soutěž pro lidi nad šedesát let a skládá se z různých spíš rekreačních disciplín. Je tam třeba střelba s florbalovou hokejkou na branku. Ale nejvíc mi jde běh mezi kužely. Teď to ještě ztížili, protože se běhá s míčkem na tenisové raketě, a když spadne, musíte se pro něj vrátit. Ale pořád se mi daří a vyhrávám,“ popisuje svou oblíbenou kratochvíli stále vitální sedmdesátník Jiří Kureš, který 17 let roků vedl okresní fotbal v Č. Budějovicích.