Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Správný pitný režim je pro sportovce naprosto zásadní

 
pátek, 1. března 2019, 17:20

V dnešním dílu našeho nového seriálu pojmenovaného Výživa se kondiční trenér Akademie Jirka Exner bude věnovat správnému pitnému režimu, který bývá u sportující mládeže velmi často opomíjen.

O důležitosti pitného režimu bylo již napsáno mnoho, ale v této oblasti nikdy není na škodu zopakovat si pár zásad, které velmi ovlivňují chemické pochody v našem těle a s tím související fakt, jak se celkově cítíme, nebo jaký podáme výkon.

Všichni jistě víme, že ze 60-70% tvoří lidské tělo právě voda. Možná pijeme dostatečně, ale pijeme ve vhodný čas? Víme, co máme pít a jak často? Shrneme si pár zásadních bodů pro správné nastavení pitného režimu, které je nutné dodržovat, abychom nebyli unavení a vše v našem těle fungovalo tak, jak má.

Zásady pro správnou hydrataci.

1) Co pít a čemu se vyhýbat?

Naprostým základem pitného režimu je samozřejmě čistá pramenitá voda. Velmi mnoho lidí se vymlouvá a stěžuje si na to, že jim nechutná, ale je jen otázkou zvyku, kdy se nad faktem, že voda nemá žádnou specifickou chuť, povznesou. Dost velké procento teenagerů jsou od mala zvyklí pít různé - často chemické šťávy nebo limonády s velkým podílem jednoduchého cukru a minimálním podílem ovocné složky, a pak si velmi těžko zvykají na obyčejnou vodu bez chuti. Proč je tomu tak? Cukr v kombinaci s chemickými látkami v nás totiž vytvářejí závislost, které se člověk obtížně zbavuje, navíc pitím primárně slazených nápojů se lidský organismus velmi zatěžuje. Je to o dost horší, než jednorázové přijímání sladkostí. Když se tělu dostává v průběhu dne chemických látek a cukru z těchto nápojů, které nejsou pro organismus vhodné, tělo s nimi musí bojovat a o mnoho více se tím vyčerpává. Často se pak dostavuje pocit únavy nebo přibírání na váze.

Vhodné nápoje:

Čistá pramenitá voda, voda s citronem (nejlépe vlažná v ranních hodinách před snídaní), čerstvá šťáva z ovoce a zeleniny, zelené a bylinkové čaje (pozor, aby čaje nepřevyšovaly denní příjem čisté pramenité vody)

Nevhodné nápoje:

Limonády a energetické drinky, většina kupovaných džusů a šťáv.

2) Nastavení pitného režimu – kdy pít?

Při dostatečném příjmu tekutin z vody bychom neměli pociťovat pocit žízně a to dokonce i po intenzivním sportovním výkonu, pokud dodržujeme pitný režim i mezi ním průběžně. Pocit žízně je již varovným signálem těla, že je vněm vody nedostatek a značí začínající dehydrataci. Nevhodné je pít velké množství vody během jídla, což ředí žaludeční šťávy a vyplavuje enzymy v nich obsažené a komplikuje a zpomaluje proces trávení. Ideální je tedy pít průběžně v prostoru mezi jednotlivými jídly a vypít sklenici vody pár minut před jídlem a v průběhu jídla již jen zlehka popíjet a důkladně stravu rozmělňovat.

3) Kolik tekutin pít?

Dalším podstatným bodem pro efektivní rehydrataci organismu je množství tekutin vypitých najednou. Vhodné je vždy pít menší množství (0,2-0,25l), ale častěji. Pokud vypijete několikrát denně větší objemové množství vody (0,4-0,5l), odstraníte tím sice pocit žízně, ale nedodáte tělu správnou formu rehydratace pro vytvoření zásob například do intenzivních sportovních výkonů, ale voda tímto způsobem zpravidla rychle proteče organismem bez většího užitku.

Velmi dbejme na maximální pravidelnost zejména v ranních hodinách, kdy je potřeba organismu návratu tekutin po spánku vyšší, ale celkově se zaměřme na pravidelnost v průběhu celého dne, aby si organismus nežádal tekutiny doplnit ve večerních hodinách a před spánkem.

Napsal(a) Dan Mikulička/Akademie SK Dynamo ČB | Foto SK Dynamo Akademie
 


 
Reklama